Klímaváltozás – hőszigetek elleni küzdelem
A klímaváltozás következményeként egyre gyakoribbá váló hőhullámok nagy kihívás elé állítanak minket, amivel szembe kell néznünk. A városok sűrűn beépített, forgalmas területein ez még erősebben jelentkezik. Egyik legnyilvánvalóbb hatása a városi hősziget effektus, vagyis a városi környezet magasabb hőmérséklete a környező területekhez képest. A hősziget effektus átlagosan 2-5 °C, de esetenként 10 °C–os hőmérséklet különbséget is jelenthet a felmelegedett és fel nem melegedett városrészek között. A hőszigetek nemcsak kellemetlenné teszik az életet, hanem veszélyesek is lehetnek, hiszen a magas hőmérséklet egészségügyi problémákat is okozhat. Egyre több tanulmány foglalkozik azzal, hogy olyan hatékony megoldásokat találjanak a probléma enyhítésére, ami minden városlakó számára előnyös lehet.
A tanulmányok beigazolták, hogy az egyik legjobb megoldás a megfelelő mennyiségű városi zöldfelület kialakítása. Az ilyen zöld szigetek, zöld falak és zöld tetők nem csak esztétikailag kellemesek, de jelentősen hozzájárulnak a levegő hűtéséhez is. A zöld felületek és a fák a természet légkondicionálójaként működnek, mivel vízgőzt bocsátanak a levegőbe. A fák emellett árnyékot is adnak az embereknek.
A zöld felület növelésére több lehetőség is van:
Tetőtéri kertek kialakítása
Ez a lehetőség főként az új épületeknél jöhet számításba, ahol a tetőtökön zöld kertet alakítanak ki, ami a szépségük mellett még hasznosak is. Csökkentik az épület által elnyelt hőmennyiséget, és javítják a levegő minőségét, valamint segítik a csapadék elvezetését


Közösségi kertek
A közösségi kertek kialakítása nem csupán a zöld felület növelését jelenti, hanem lehetővé teszi a lakók számára, hogy összejöjjenek és megtermeljék a saját zöldségeiket.
Balkonládák
Az ablakokba, erkélyekre kihelyezett ládák alkalmasak különféle növények ültetésére és akár saját kis fűszerkertet is kialakíthatunk.
Függőleges kertek
Más néven zöld falak is kiváló módja annak, hogy zölddel gazdagodjon a város. A zöld falaknál a növények a falra rögzített növényfuttató háló segítségével függőlegesen felfutnak a falon.
A városokban komoly kihívást jelent az utak melletti növénytelepítés, mivel az utak alatt kialakított közművezetékek nem teszik lehetővé a növények vagy nagyobb gyökerű fák ültetését. Erre vagy planténereket, vagy a talajszint megemelésével növényszigeteket kell létrehozni.

Planténerek
Olyan nagy méretű köztérre alkalmas növényládák, amelyek alkalmasak arra, hogy fákat ültessenek bele. Ezek a növényládák különböző méretű, magasságú és formájúak, bárhol és bárhogyan elhelyezhetőek.


Növényszigetek
Az utcaburkolat felbontása nélkül kialakított zöldterületek lehetőséget teremtenek a növények elhelyezésére anélkül, hogy az infrastruktúrát érintenénk.


Összességében:
A városi hőszigetek enyhítése érdekében tett erőfeszítések nem csak a klímaváltozás elleni harcban játszanak fontos szerepet, hanem hozzájárulnak egy zöldebb, élhetőbb városi környezet kialakításához. A területfejlesztőknek és várostervezőknek fontos szerepük van ezen zöldmegoldások előtérbe helyezésében, hogy a városok fenntarthatóbbak, és kellemesebbek is legyenek a lakosok számára.